A legfőbb alkalmazási területek:
Válaszfalak, térelválasztó szerkezetek, alkalmazásuk itt a legelterjedtebb.
Falazott és monolit falszerkezetek szárazvakolata
Álmennyezetek készítése.
Tetőtéri borítások
Szárazpadlók és üreges padlók készítése
lakásfelújításnál a könynyűszerkezetes rendszer kis súlya miatt általában nincs szükség statikai beavatkozásra, ez szintén költségcsökkentő. A válaszfalakat fém profilvázra vagy faszerkezetre rögzítendő gipszkarton lapokból készíthetjük. A vázszerkezet az épület vízszintes teherhordó és függőleges határoló részeihez kapcsolódik. A többrétegű borítás nagyobb mechanikai védelmet nyújt, javítja a fal akusztikai tulajdonságait, de a háromrétegű kialakítás inkább csak a magas tűz- vagy zajvédelmi követelmények esetén használatos.
Olyan falaknál, ahol a betörésvédelem is fontos, az építőlemezek közé acéllemez betétet erősítenek. A kétrétegű (kettős profilvázú) változat főként az elektromos vezetékeket vagy gépészeti berendezéseket tartalmazó válaszfal esetén ajánlott.
Falburkolat (szárazvakolat) kialakításánál a lapokat Rifix ragasztógipsszel erősítjük fel a teherhordó felületre. Ha ez nem alkalmas a teherviselésre, akkor a gipszkarton lapokat előre megépített tartószerkezetre szereljük. A kész felületet festhetjük, tapétázhatjuk. Semmiképpen ne meszeljük!
Fürdőszobafalként szintén használhatunk gipszkarton falakat, ilyenkor lehetőleg a zöld kartonnal borított impregnált lapokat használjuk. A nagyobb hőmérsékletkülönbség következtében előfordulhat, hogy az átszivárgó pára közvetlenül a lapok mögött csapódik le. A párazáró fóliával a szigetelést óvjuk, a pára ugyanis felszívódik a szigetelőanyagba, befülleszti, így az elveszíti eredeti funkcióját. Tetőtérbeépítéseknél a megunt, nehézkes lambéria helyett ma már általános a gipszkarton burkolat.
A gipszkarton lapokkal történő építés további előnye, hogy bár előre gyártott elemekkel dolgozunk, mind a lapok, mind a profilok rendkívül könnyen és gyorsan, egyszerű szerszámokkal méretre vághatók. Így szinte bármilyen méretű és alakú felületet alakíthatunk, ráadásul anyagtakarékosan: általában a levágott darabok is beépíthetők, ha a toldásokat okosan tervezzük. Figyelni kell az elemek szállíthatóságára. A lapok súlya ugyan kicsi, de a nagy felület miatt a beépítéshez két ember kell. Az elemekből épített falak toldásait és a csavarok helyét ezzel a nagy szilárdságú, lassan kötő, könnyen eldolgozható és simítható anyaggal varázsolhatjuk ismét egységes és sima felületté.